Łączenie i powiększanie stada
Pamiętajcie, że mimo iż szczurki to zwierzaki zdecydowanie stadne to wciąż w naturze z całą pewnością mogą wybrać osobników, które dołączą do stada. W naszych domach natomiast ta decyzja należy do nas i nie zawsze musi ona odpowiadać naszym podopiecznym. Na pewno Ty też znasz wiele osób, z którymi absolutnie nie wyobrażasz sobie dzielić mieszkania, a wyobraź sobie, że musiałbyś dzielić z tymi osobami pokój! No właśnie… Potraktujmy sprawę łączenia bardzo poważnie i z odpowiednim szacunkiem dla naszych kochanych szczurzych podopiecznych.
Jeżeli decyzja zapadła i do Twojej rodziny dołączy kolejny ogonek to zabezpiecz się optymalnie w dodatkową klatkę, tzw. chorobówkę lub łączeniówkę – może być mniejsza, ponieważ posłuży tylko kilka dni.
Najpierw umieść nowego szczurka w mniejszej klatce i przysuń boki klatek – docelowej i nowej, aby mieszkańcy mogli mieć kontakt przez kraty i obserwuj jak na siebie reagują przez 24 h.
Po tym czasie używając transportera zamień szczurki klatkami – dzięki temu zabiegowi przejdą swoimi wzajemnymi zapachami i ich mebelki również.
W trzecią dobę proponuję zapoznanie szczurków na neutralnym gruncie jak transporter, łazienka lub wanna. Umieść szczurki umożliwiając im bezpośredni kontakt. Pamiętaj jednak o udostępnieniu co najmniej dwóch miseczek w dwóch końcach miejsca łączenia.
Jeżeli szczurki będą się zachowywały przyjaźnie można umieścić je razem w klatce, jednak obserwujcie je pilnie przez pierwszą dobę czy nie odbywają się krwawe, brutalne konflikty.
Zwykle na tym etapie, po przejściu wspomnianej procedury można już pogratulować powstania cudownego, zgodnego stada!
Co jeżeli nie? Jeżeli szczurki są agresywne? Albo nie są agresywne, ale ewidentnie nie akceptują jednego z członków stada? Niestety mimo silnego instynktu stadnego zdarzają się i takie sytuacje. Każda jednak jest mocno indywidualna i wymaga indywidualnych podpowiedzi.
Z ogólnych sztuczek ułatwiających łączenie mogę podrzucić Wam następujące tricki:
- Włączenie do diety większej ilości ziół uspokajających lub herbatek (melisa, lawenda, chmiel, rumianek) zamiast wody.
- Zastosowanie odrobiny szamponu suchego, aby ujednolicić zapach wszystkich członków stada.
- Konsultacja weterynaryjna z omówieniem możliwości kastracji/sterylizacji – wiele szczurów po takim zabiegu łagodnieje ponieważ poziom hormonów się obniża.
- Umieszczenie w szczurzej klatce wielu misek w celu uniknięcia konkurencji pokarmowej.
- Umieszczenie wielu domków i hamaków, aby uniknąć rywalizacji o przestrzeń.