wady i zalety szczurków

Największą wadą w posiadaniu szczurków w mojej subiektywnej ocenie są skrajne reakcje otoczenia na te zwierzaki. Od miłości przez wstręt, strach do złości. Żadne inne zwierzaki nie wywołują takich emocji. Kolejną sporą wadą jest długość życia szczurków, a raczej jego krótkość – 2-3 lata. Jeżeli chodzi o zapach, bo tego wszyscy obawiają się u szczurków najbardziej, to w przypadku mojego stada złożonego z 3 szczurków samców w młodym wieku to sprzątanie raz w tygodniu zupełnie wystarcza, a wymiana zawartości kuwety dwa razy w tygodniu i zapach w domu nie jest pogorszony. Choć przyznam, że nie trzymamy upałów, a okolice 20-21 stopni w pokoju, w którym mieszkają szczurki, co z całą pewnością ma wpływ.

Ale przejdźmy do zalet, bo skoro po wielu przemyśleniach te cudowne stworzenia dołączyły do naszej rodziny musiały znacząco przeważyć nad wadami i tak w rzeczywistości jest! Zaletą szczurków jest to, że w porównaniu do królików, świnek morskich czy szynszyli są naprawdę ciche i produkują znacznie mniej odchodów i siłą rzeczy muszę przyznać, że z klatki szczurków jest najmniej pogorszony zapach pod koniec tygodnia. Szczurki są aktywne całodobowo, najmocniej wieczorem i nocą, ale również w dzień radośnie wyglądają z klatki i podchodzą po przysmaki czy przytulanki.

Szczurki naprawdę są inteligentne, rozpoznają domowników i doskonale wiedzą kto najczęściej przynosi im przysmaki, a kto chętniej drapie za uszkiem. Każdy szczurek ma bardzo indywidualny charakter. W mojej trójce Stich jest najodważniejszy i najbardziej ciekawski, Barry (Baryłka) jest najspokojniejszy, najchętniej wychodzi na głaskanie i zasypia na rękach a Oz (Ozyrys) to istna torpeda i wulkan zgrywuśnych pomysłów. Ta indywidualność jest niesamowicie wdzięczna! Dla mnie osobiście wielką zaletą szczurków jest ich bardzo bogaty język ciała – po kilku miesiącach ze szczurkami troskliwy opiekun może naprawdę doskonale je rozumieć. Cudowna jest też możliwość interakcji szczurków w zgranym stadzie i podziwianie jak te relacje się zmieniają – wspólne spanie i mycie to jedne z najsłodszych widoków na świecie. Szczurki przywiązują się do swoich opiekunów oraz potrafią reagować na imiona lub krótkie frazy!

Jednym słowem są to piękne, kochane, wdzięczne stworzonka, które odwdzięczą się za miłość, troskę i poświęcony czas.

wady i zalety