o szczurach
Szczur domowy – jako zwierzątko domowe wzbudza skrajnie różne emocje – od miłości przez lęk po nienawiść. Te złe emocje to najczęściej wynik plotek, wprowadzania w błąd oraz mitów powtarzanych przez ciotki i babcie. Przybliżmy więc sobie gatunek jakim są szczury, a konkretnie szczur domowy! Z ciekawostek warto zaznaczyć, że szczury występują w ogromnej ilości odmian, i jako jedne z niewielu zwierząt występują na każdym kontynencie, z wyjątkiem jedynie Antarktydy.
informacje ogólne
wygląd, budowa ciała, fizjologia
- Długość ciała szczura waha się w granicach 20-30 cm bez ogona, a długość ogona to między 15 a 23cm.
- Masa ciała w zależności od odmiany to między 140-550 g.
- Szczury należą do rodziny myszowatych. Samce są zwykle nieco większe od samic.
- Charakterystyczną cechą szczurów są stale rosnące siekacze, a co za tym idzie konieczność ich ścierania.
- Szczury to zwierzęta mocno stadne.
- Szczury podczas większych wędrówek znaczą teren za pomocą moczu, nie dotyczy to jednak terenu im dobrze znanego na co dzień.
- Szczury teoretycznie są wszystkożerne, jednak zapoznaj się z działem Żywienie szczura, ponieważ to od prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety zależy zdrowie i długość życia Twojego szczurka!
- Szczury są bardzo komunikatywne, mają bogaty język ciała i gamę dźwięków, ale o tym szerzej tutaj. Warto zaznaczyć, że mimo ich komunikatywności są to dość ciche zwierzaki.
- Najlepiej rozwiniętym zmysłem szczurków jest węch – słabą stroną jest słuch,wzrok i dotyk.
- Szczury to zwierzęta zupełnie naziemne, czyli nie lubują się w kopaniu i zagrzebywaniu.
ze szczurkami pod jednym dachem
Po kilku miesiącach ze szczurkami pod moim dachem udało mi się oddzielić mity od rzeczywistości i tym chciałam się z Wami podzielić.
Czy szczury śmierdzą
Szczury same w sobie - tak jak większość zwierząt - nie śmierdzą, ich odchody natomiast, zasadniczo jak odchody każdego innego zwierzaka bez wyjątku, tak. Szczury jednak nie jedzą zbyt dużo, a zapach odchodów uzależniony jest od szczurzej diety, a w przypadku samców również kastracji. Osobiście nie zauważyłam, aby ze sporej woliery moich trzech szczurów dobiegał zapach gorszy niż od królików, świnek morskich, szynszyli czy jeży.
czy szczury znaczą teren
Teoretycznie szczury znaczą teren moczem, jednak raz zaznaczony teren po wysprzątaniu pozostaje już zaznaczony i jest szczurowi znany, i nie ma on potrzeby ponownie go oznaczać (przynajmniej w przypadku moich szczurów tak właśnie było). Sytuacja jednorazowa po wprowadzeniu do nowego domu – znośna i akceptowalna. A szczerze mówiąc obawiałam się, że będzie znacznie gorzej!
czy szczury hałasują
Szczury są aktywne całodobowo, chociaż tak jak króliki, szynszyle i jeże są bardziej aktywne o zmierzchu i nocą. więc poruszając się i bawiąc hałasują, ale znacznie mniej niż inne moje zwierzaki! Tutaj największy wpływ ma wybór i stabilność klatki oraz decydowanie się na plastikowe karabińczyki zamiast metalowych do hamaków.
czy szczury wymagają dużo uwagi
Oczywiście szczury wymagają codziennego uprzątnięcia oraz nakarmienia i wymiany wody, ale poza tym to już od Ciebie czyli Właściciela/Opiekuna zależy na jakim poziomie chcesz mieć oswojonego zwierzaka i jak ma wyglądać Wasza relacja. Jeżeli chcesz, aby Twój szczur Ci ufał, powinieneś codziennie choć na chwilę go wyjąć na ręce, okazać mu czułość i najlepiej zapewnić wesoły, wspólny wybieg. Im mniej czasu poświęcisz szczurkowi, tym mniej towarzyski będzie.
Czy szczury chętnie wchodzą z interakcje z człowiekiem
Zadbane, oswojone szczurki bardzo chętnie bawią się z ludźmi, przychodzą się głaskać i podejmują wyzwania w zabawach. Młode szczurki są bardzo szybkie, ale ugłaskane chętnie zasypiają na rękach. Starsze, szczególnie samce są wolniejsze i spokojniejsze. Odpowiednio traktowane same chętnie wychodzą na wybieg i przychodzą na ręce. Są to szalenie inteligentne zwierzęta i warto poświęcić im uwagę – odwdzięczą się z nawiązką.
Czy szczury korzystają z kuwety
Ku mojemu zaskoczeniu szczurki pięknie korzystają z kuwety! Poza początkowym oznaczeniem terenu utrzymanie porządku w ich klatce jest naprawdę sprawne. Owszem, roznoszą pokarm po klatce, ale w przypadku mojego stada raczej trzymają się z jedzonkiem parteru czyli swojej jadalni.