idealna klatka dla szczurka
Minimalna klatka dla szczurków ma wymiar 80x50x40 cm, jednak oczywiście zawsze warto – jeżeli tylko miejsce i finanse pozwalają – wybrać większą. Im większa klatka, tym większy komfort życia szczurków – więcej miejsca na zabawy, ruch i zawieszenie hamaczków.
Polecam szczególnie zwrócić uwagę na stabilność klatki – aby się o siebie nie tłukła – szczurki bawiąc się będą nam wówczas hałasować. Rozstaw prętów to również niezmiernie ważna sprawa, bo mimo iż szczurki są dość spore, to mają dużą zdolność przemykania się i wciskania w wąskie szczeliny. Maksymalny rozstaw prętów to 1,5 cm.
Zdradzę Wam od razu, że znalezienie takiej klatki/woliery nie jest proste. Ja, po przeanalizowaniu wielu propozycji dostępnych na rynku wybrałam wolierę Maxi Loft2 marki Zolux. Świetnym rozwiązaniem dla większego stada jest również woliera Perfect Maxi, jednak należy pamiętać, że wymaga osiatkowania, ponieważ małe szczurki oraz drobne dorosłe z łatwością się z niej wydostaną. Polecaną przeze mnie opcją jest również klatka Frodo.
podłoża
Na rynku mamy dostępne bardzo wiele rodzajów podłoży, nie dziwi więc, że początkujący opiekun może być zagubiony, natomiast taki z większym doświadczeniem będzie już miał wyrobione preferencje. Warto zaznaczyć, że podłoże wybrane przeze mnie może nie odpowiadać komuś innemu pod kątem ceny, sposobu sprzątania, jego częstości, itd. Niemniej jednak przedstawiam Wam poniżej moje typy od najlepszego do najmniej komfortowego:
- VetBed + podkład jednorazowy
- CageLiner
- Mata łazienkowa + podkład jednorazowy
- Podkłady jednorazowe
- Żwirek kukurydziany
- Pellet słomiany
- Pellet drewniany
- Trociny
Na koniec zaznaczę, że lepiej nie stosować żwirków zbrylających, jeżeli szczurki mają z nimi bezpośredni kontakt. Jeśli w klatce jest oddzielająca krata, to wtedy można.
miski i poidła
Miski warto wybierać ciężkie i ceramiczne, ustawiając je na najniższym poziomie woliery. Tam właśnie najlepiej zorganizować jadalnię – przyśpieszy to i ułatwi sprzątanie, i zapobiegnie rozsypywaniu jedzonka po wszystkich piętrach klatki.
Jeżeli zaś chodzi o poidełko wśród dostępnych na rynku najbardziej polecam automatyczne, wzmocnione, realnie nie przeciekające poidełko marki Zolux:
hamaczki
Szczurki uwielbiają wszelkiego rodzaju hamaki. One po prostu muszą znajdować się w szczurzej klatce! Które wybrać? Przetestuj różne modele i sprawdź, które Twoje szczurku lubią najbardziej! Moje przepadają za poniższymi:
domki
To akcesorium wzbudzające emocje. Są zwolennicy i zagorzali przeciwnicy udostępniania domków dla szczurków.
Ja jestem zdania, że podczas aklimatyzacji szczurka w nowym domu warto zminimalizować ilość domków na rzecz hamaków i tuneli, które zapobiegną izolacji szczurka od otoczenia i znacznie przyśpieszą oswajanie.
Dorosłym, socjalizowanym szczurkom z całą pewnością warto udostępnić domek lub nawet kilka.
tunele
Wszelkie tunele, tekturowe na wybiegu, tekstylne w klatce, ale również plastikowe czy wiklinowe – to totalne szczuroweLOVE!
Idealna klatka dla szczurka już jest, teraz pora na sprzątanie 😉